plik

Dożynki 2020 - komunikat

30 sierpnia 2020 roku - do odczytania 23 sierpnia br.

Wielebni Księża,

Drodzy Diecezjanie,

Św. Mateusz apostoł i ewangelista przekazał nam dwa opisy dokonanego przez Chrystusa Pana rozmnożenia chleba.

Relację z drugiego wydarzenia (Mt 15,32-37) rozpoczynają słowa: …żal mi tego tłumu! Już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść. Nie chcę ich puścić zgłodniałych, żeby kto nie zasłabł w drodze… Czyż nie chwyta nas za serce troska i wrażliwość Chrystusa na głód i zmęczenie Jego słuchaczy? A przecież taki właśnie jest Bóg – nieustannie zatroskany o nasze codzienne, najbardziej podstawowe potrzeby. Ucząc Modlitwy Pańskiej Jezus zachęcał do ufności, że nasze błaganie o chleb powszedni zostanie zaspokojone.

Uczniowie martwili się … Skąd tu na pustkowiu weźmiemy tyle chleba żeby nakarmić takie mnóstwo? … My także w tym roku przeżywaliśmy niepokój, że wiosenna susza a następnie obfite deszcze pierwszych tygodni lata nie pozwolą cieszyć się plonami; że epidemia koronawirusa zaburzy rolniczy kalendarz.

Tym serdeczniej winniśmy dziękować Bożej Opatrzności za owocne żniwa, za błogosławieństwo towarzyszące pracy rolników, sadowników i hodowców, dzięki którym wszyscy możemy cieszyć się dostatkiem żywności.

Okazją do tego dziękczynienia będą nasze Diecezjalne Dożynki,
które będziemy przeżywać w niedzielę, 30 sierpnia 2020 roku.

Odbędą się w parafii św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława BM w Stanisławowie.
Centralną częścią uroczystości będzie Msza święta dziękczynna za plony i pracę rolników Diecezji Warszawsko-Praskiej, celebrowana o godzinie 11.00.

Ze względów sanitarnych nie są planowane dodatkowe wydarzenia plenerowe.
Nie odbędzie się także konkurs na wieńce dożynkowe.
Zapraszamy do modlitewnej łączności we wszystkich parafiach naszej Diecezji.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Romuald Kamiński